Odpowiedzialność spadkobierców za długi

0
133
Rate this post

Spadkobierca który nie wykorzysta w odpowiedni sposób czasu który ma na przyjęcie bądź odrzucenie spadku lub nie wie na czym polega pojęcia przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza sporo ryzykuje. W zasadzie ryzykuje utratę całego swojego majątku.

Odpowiedzialność za długi spadkodawcy

Okres 6 miesięcy który spadkobiercy otrzymują po powołaniu do spadku to czas który należy wykorzystać na to by sprawdzić wszystkie zobowiązania oraz zadłużenia które spadkodawca zaciągnął za życia. Niestety bardzo często dziedzicząc spadek, spadkobiercy zapominają o tym, że mogą również odziedziczyć długi spadkowe. Zarówno osoby dziedziczące ustawowo jak i osoby powołane do dziedziczenia w testamencie odpowiadają w równym stopniu, sama forma powołania do dziedziczenia nie ma wpływu na stopień odpowiedzialności.
Kształtowanie odpowiedzialności spadkobierców

Spadkobierca mający przyjąć spadek z długami po spadkodawcy ma kilka możliwości działania jeżeli jednak nie zdecyduje się na odrzucenia spadku. Po pierwsze jeżeli spadkobierca uzna że spadek jest dla niego bardzo wartościowy ze względów prywatnych bądź opłaca się spłacić wierzytelności, to może spadek przejąć wprost. W takim wypadku spadkobierca odpowiada bez żadnych ograniczeń za długi spadkodawcy w celu uzyskania dostępu do jego majątku. Spadkobierca odpowiada za długi spadkodawcy i zobowiązuje się do ich pokrycia całym swoim majątkiem.

Po drugie spadkobierca ma możliwość przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Taka decyzja powoduje że spadkobierca co prawda odpowiada całym swoim majątkiem jednak jedynie do wartości uzyskanego spadku. Oznacza to, iż nie ponosi on odpowiedzialności za długi naturalnie jeśli te przekraczają aktywa.

Po trzecie spadkobiercy jeżeli jest ich kilkoro mogą zdecydować się na spadek proporcjonalny, który oznacza, iż wierzyciel może domagać się zaspokojenia sowich potrzeb, jednak od musi on domagać się go od wszystkich a nie np. Tylko do osób najlepiej sytuowanych lub z największym majątkiem.

Po czwarte jeżeli spadkobiercy zdecydowali się jeszcze przed dokonaniem podziału solidarnie odpowiadać za długi spadkowe wówczas wierzyciele dostają możliwość ściągania roszczeń od wybranego przez nich spadkobiercy. Naturalnie wybierają oni tego który dysponuje największym majątkiem. Sytuacja takiego spadkobiercy nie jest do pozazdroszczenia jednak ma on możność dochodzenia swoich roszczeń od pozostałych spadkobierców.
Wyjątek

Zobowiązania spadkodawcy wynikające z zawartej przez niego umowy o dzieło nie są brane pod uwagę przy dziedziczeniu. Nie można zaspokoić sowich roszczeń na ich podstawie z masy spadkowej po wierzycielu.