Świadczenie alimentacyjne na dziecko

0
143
Rate this post

Jeżeli jesteś biologicznym rodzicem dziecka, lub twój biologiczny rodzic uważa że sam fakt iż nie jesteś dzieckiem z formalnego związku oznacza, że świadczenie alimentacyjne nie dotyczą takiego rodzica, to najwyższy czas wyprowadzić go z błędu. Zgodnie z obowiązującym w naszym kraju prawem i kodeksem rodzinno opiekuńczym dziecko nie musi pochodzić z małżeństwa a obowiązek alimentacyjny każdego z rodziców względem dziecka istnieje niezależnie od sformalizowania związku lub jego braku.

Kto jest zobowiązany do świadczenia alimentów

Biologiczni rodzice dziecka są zobowiązani do tego aby łożyć na jego utrzymanie, wychowanie niezależnie od tego czy dziecko znajduje się u jednego z nich lub nawet u osoby trzeciej. Rodzic zobowiązany jest do wspomagania dziecka finansowo w jego uzasadnionych potrzebach lecz również w tych mniej ważnych aspektach jego życia. Zwolnienie rodzica z wypłacania świadczenia alimentacyjnego może nastąpić jedynie w sytuacji gdy samo dziecko będzie wstanie osiągnąć takie możliwości zarobkowe które pozwolą mu na samodzielne utrzymanie się.

Zwolnienie ze świadczenia

Ponad to zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym świadczenia alimentacyjne wygasają z ukończeniem pełnoletności przez dziecko, o ile nie podejmuje ono dalszej nauki. Jednak może zdarzyć się i tak, iż nawet wówczas obowiązek alimentacyjny nie wygaśnie, takie sytuacje również przewiduje kodeks rodzinno opiekuńczy. Rodzice są zobowiązani świadczyć alimenty także na to dziecko które nie jest się w stanie samo utrzymać nawet pomimo tego iż dziecko ma problemy z alkoholem lub narkotykami (które powodują te problemy) lub gdy dziecko nie może się utrzymać pomimo posiadanego wykształcenia lub wyszkolenia zawodowego. Naturalnie alimenty będą trwać w sposób nieprzerwany lub dożywotni jeżeli dziecko jest przewlekle lub nieodwracalnie chore oraz gdy jest upośledzone w stopniu umiarkowanym lub niewielkim psychicznie lub fizycznie.

Wysokość świadczenia

Nie ma minimalnej wysokości ani maksymalnej wysokości świadczeń alimentacyjnych z bardzo prostego powodu. Każdy przypadek jest indywidualny i tak też należy do niego podchodzić. Wysokość przyznawanych alimentów uzależniana jest głównie od potrzeb dziecka oraz możliwości finansowych rodzica. Im rodzic bogatszy lub im większej środki potrzebna są na dziecko np. Z powodu choroby dziecka tym większe świadczenia zostaną przyznane. Rodzic który zarabia niewiele, lub zdrowe, zaradne i samodzielne dziecko nie dostaną takich samych świadczeń alimentacyjnych. Ponad to jeżeli sąd stwierdzi że rodzica nie interesuje życie ani wychowywanie dziecka, wówczas może on małoletniemu od takiego rodzica przyznać dodatkowe świadczenia z powodu braku zainteresowania życiem dziecka. Świadczenia mogą ulec zmianie w wysokości kwot jeżeli dziecko zdrowe utraci zdrowie lub dziecko chore je odzyska. Zgodnie z prawem rodzinnym i opiekuńczym podwyższenie lub obniżenie alimentów może być uzasadnione albo zwiększeniem się usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, albo wzrostem możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego do alimentów.