Zapis testamentowy

0
193
Rate this post

Zapis testamentowy jest to forma prawna, dzięki której spadkodawca może rozdysponować konkretne przedmioty pomiędzy dowolnymi osobami. Zapisobiorca ma prawo żądać od spadkobiercy wydania zapisanych jemu przedmiotów.

Czym jest zapis testamentowy?

Zapis jest rozporządzeniem majątkowym w przeciwieństwie do powołania do dziedziczenia zapis nie obejmuje długów spadkowych. Należy pamiętać , że zapis testamentowy musi dotyczyć konkretnego przedmiotu lub określonej kwoty pieniężnej. Zapisem obciążony może zostać zarówno spadkobierca testamentowy, jaki i ustawowy. Skutkiem zapisu staje się roszczenie zapisobiorcy, czyli osoba ta ma prawo domagać się przed sądem wykonania zapisu.
Warunki zapisu

Spadkodawca nie ma prawa zadysponować w formie zapisu przedmiotem, który nie należy do masy spadku;
Należy dokładnie wskazać osobę, na rzecz, której ma być dokonany zapis;
Wykonanie zapisu może zależeć do spełnienia pewnych określonych warunków;
Spadkodawca ma prawo powołać konkretnego spadkobiercę do wykonania zapisu;
Każdy spadkobierca może zrzec się wykonania zapisu, w tym wypadku jego zstępni nie wchodzą na jego miejsce.

Kto nie może być zapisobiorcą?

Osoba, która nie dożyła momentu otwarcia spadku;
Osoba prawna, która nie istnieje w momencie otwarcia spadku;
Zapisobiorcą może być dziecko, jeśli urodzi się ono żywe.

Dochodzenie roszczenia zapisu testamentowego

W przypadku, gdy spadkobierca nie chce wykonać zapisu, zapisobiorca ma prawo wystąpić z takim żądaniem do sądu w celu wydania przedmiotu zapisu. Roszczenie to jednak objęte jest terminem, zapisobiorca ma pięć lat na możliwość ubiegania się o wydanie przedmiotu zapisu. Czas ten liczy się od dnia ogłoszenia testamentu lub od dnia, w którym zostały spełnione warunki. W przypadku, gdy zapisobiorca chce się zrzec zapisu, jest on zobowiązany do sporządzenia odpowiedniego oświadczenia. Gdy zapis zostanie dokonany wymagane jest sporządzenie odpowiedniej umowy w szczególności, jeśli zapis dotyczy nieruchomości, w tym przypadku umowa musi mieć formę aktu notarialnego. Natomiast w przypadku drobnych przedmiotów, wystarczy jedyne fizyczne przekazanie.
Pomoc profesjonalisty

Z pewnością tak jak przy tworzeniu samego testamentu tak i w wypadku tworzenia zapisu testamentowego niekiedy wskazane byłoby skorzystać z pomocy osób obeznanych z tematyką prawa spadkowego.