Zgłaszanie szkody mieszkaniowej

0
138
Rate this post

„Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej” – tego już dobrze utartego powiedzenia używamy kiedy wracamy z dalekiej wakacyjnej podróży bądź też po sytym obiedzie u Babci w jej przytulnym mieszkanku na wsi. Najbardziej cenimy nasz własny kąt, nasze cztery ściany, tam czujemy się najlepiej. Jak mówi kolejny dobrze znany frazes „wypadki chodzą po ludziach” – można powiedzieć niestety, ale tak już jest, że coś niekoniecznie przez nas oczekiwanego może wydarzyć się nie tylko podczas podróży samochodem, ale także w naszym własnym domu.

Żeby żyło nam się lepiej, a przede wszystkim o wiele spokojniej, coraz częściej stawiamy na rozbudowane ubezpieczenia mieszkaniowe, zabezpieczamy wartość domu, w który włożyliśmy cały nasz majątek. Odpowiednim ubezpieczeń chronimy też wyposażenie naszych mieszkań, staramy się być pewni o każdy element, w razie nieszczęśliwego wypadku chcemy odzyskać koszt każdego z nich. Jeśli przydarzy się taka właśnie niechciana rzecz jasna okoliczność musimy postępować zgodnie z procedurami, aby odpowiednio zgłosić zaistniałą szkodę.

Pierwszym krokiem jest podniesienie słuchawki i telefoniczne zgłoszenie szkody. Jest to podstawa, aby w późniejszym czasie odzyskać odszkodowanie. Konieczne jest dokładne zarejestrowanie szkody i potwierdzenie posiadania przez nas ubezpieczenia. Bardzo ważne jest zebranie odpowiednich informacji, takich jak numer naszej polisy, w przypadku kradzieży szacowaną wysokość strat, dane adresowe jednostki Policji, która interweniowała na miejscu zdarzenia oraz dane osobowe sprawcy, oczywiście jeśli ta informacja jest w ogóle możliwa; może się tak zdarzyć w przypadku, kiedy szkodę wyrządzi nam nasz sąsiad.

Kolejnym etapem jest spotkanie z rzeczoznawcą, który dokładnie oceni i wyceni poniesione przez nas straty. To na podstawie jego oględzin, zostanie nam przyznane konkretne odszkodowanie. Wydanie specjalnego oświadczenia co do szczegółów wypłaty odszkodowania powinno odbyć się do 30 dni od daty zgłoszenia szkody.

W chwili, kiedy możemy utracić dobytek bądź też jakąś jego część zazwyczaj nie jesteśmy w stanie pamiętać o wszystkich ważnych aspektach, ale zawsze przynajmniej warto próbować, ponieważ każdy szczegół może mieć znaczenie. Istotne jest przykładowo wezwanie Policji przy kradzieży, przy zalaniu mieszkania zaś warto zgłosić sprawę do administratora budynku, jeśli z takim mamy do czynienia. A jeśli zdarzy się tak, że to my wyrządzimy komuś szkodę, warto tą osobę poinformować o tym, że posiadamy ubezpieczenie.